W ramach 75-lecia Zrzeszenia Studentów Polskich, we wtorek 8 kwietnia, o godzinie 18:00, w reprezentacyjnym holu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przy ul.Książęcej, przewodniczący Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego Prof dr hab Krzysztof Szamałek w swoim otwierającym przemówieniu przypomniał o roli plakatu studenckiego i misji artystów, którzy w tamtych czasach wpisywali w przestrzeń publiczną przesłanie wolnościowe i przekaz społeczny niezbieżny z linią partii i wręcz kontestujący jej tezy w wielu aspektach.
Na plakatach jest świadectwo ZSP/SZSP/ZSP
Autorzy plakatów jak Świerzy, Pągowski, Jan Sawka , Heniu Sawka, Kalarus, Majewski, Nowinski, Olbiński, Lutczyn, Kunce, Nowotarski – to ludzie niezwyklej kreatywności, talentu i kunsztu artystycznego ale także odwagi cywilnej i mocy moralnej, gdy brali wraz z organizacją studencką swoich czasów studenckich odpowiedzialność za publikowanie swoich obrazoburczych treści.
Obraz mówił tysiącem słów!
Oni to wiedzieli i i używali jak miecza w walce z partyjniactwem, cenzurą i wszelkimi cenzorskimi dybami i kagańcami. Organizacja studencka znajdowała dla ich wypowiedzi artystycznej i aktualnej dla czasów adekwatny wybieg mijający opresyjny system.
Wystawa jest zaledwie sygnałem z olbrzymiej spuścizny ogólnopolskiej studenckiej organizacji
To fantastyczne że Biblioteka Krakowska w osobie Piotraka Wasilewskiego z pomocą młodej koleżanki Ani Maciejak zrealizowała ten projekt, aby przypomnieć rolę Zrzeszenia Studentów Polskich w latach 1950-73, SZSP w latach 1973-82 i znów ZSP w latach 1982-90 w rozwoju Kultury Narodowej. Plakat jest tego najlepszym przykładem. Bo zachowane w archiwach plakaty przypominają jak ambitne wydarzenia animowaliśmy w tamtych, trudnych czasach, ale i jaki przekaz emanował politycznie i społecznie z contentu artystycznego zawartego w publikowanym obrazie tych imprez.
Przywołam tu choćby takie imprezy jak kultowa Fama (niektórzy z jej dyrektorów jak Wojtek Kaczorowski, czy Wojtek Kurdziel byli obecni), Przegląd Teatrów i Kabaretów, Jazz nad Odrą, Teatr Stu, Jazz Juniors, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Odnalazłem i plakat katowickiego Rawa Blues Festiwal, w narodzinach którego miałem przyjemność być współtwórcą jako Prezes Śląskiej Rady Okręgowej ZSP.
Trochę mnie zasmucił brak plakatów turystycznych, które miały wówczas istotne znaczenie bo wszak niemal połowa studenckiej aktywności to właśnie ta aktywność w kraju i za granicą. Jej organizatorem i siłą był ALMATUR, którego miałem zaszczyt byc Naczelnym Dyrektorem 1981-85 .
Głos zabrał także Jurek Barański główny organizator jubileuszu 75-lecia powojennego Ruchu Studenckiego i współorganizator tej wystawy jako projektu wędrującego po uczelniach celem edukacji współczesnego środowiska akademickiego. Zaplanowana wędrówka wystawy do uczelni Lublina, Gdańska, Poznania i na Śląsk wpisze być może we współczesny świat studencki spostrzeżenie niegdysiejszej mocy tkwiącej w tym środowisku i optymizmu zdobywców Świata i codziennego życia.
Bardzo było mi miło spotkać wielu przyjaciół z tamtych lat
Otwarcie wystawy było przyczynkiem do spotkania Antka Dragans -mojego prezesa w RN ZSP, Włodka Banasika (do niedawna Magnificencji Rektora), Małgosi Zielińskiej, Wojtka Kaczorowskiego, Jurka Gonello, Andrzeja „Laskosia” Laskowskiego , Jurka Zarębskiego, Marka Grabarka (jednego z najlepszych ikon Politechniki Warszawskiej – byłego ministra), Janusza Gasta (Organizatora Nagrody Andrzeja Potoka), reżysera Krzysia Magowskiego z dorosłym już synem – świetnym operatorem i wielu wielu innych. Zaszczyciła swoją obecnością nawet red Aleksandra Karasińska (Współtwórczyni Forbes Women), której autorstwa artykuł o Ruchu Studenckim ukaże się w najbliższym Newsweeku.
Wystawa to element obchodów 75-lecia ZSP/SZSP/ZSP
17 kwietnia, obchody 75-lecia uświetni konferencja w auli głównej Politechniki Warszawskiej
Swój udział zapowiedziały dumy naszego pokolenia – Aleksander Kwaśniewski, Waldek Dąbrowski, Włodek Czarzasty i wielu innych luminarzy świata polityki, kultury, nauki wywodzących się z ruchu studenckiego. Ja też się wybieram i innym uczestnikom historii organizacji studenckiej polecam udział.
Będzie także koncert gwiazd z zetespowskim, studenckim rodowodem, ale i młodych wykonujących hity studenckich legend – Grechuty, Demarczyk i innych. Potem będziemy się integrować przy piwie Staropolskim, której marki właściciele właściwie też przyznają się do tych korzeni i sponsorują jubileusz. A wszystko rozpocznie się o 16.30 spektaklem ulicznym Teatru KTO Jurka Zonia przed Gmachem Głównym Politechniki Warszawskiej, a zakończy wieczorno-nocnym spotkaniem w nieodległej od Politechniki „Stodole”.
75-lecie ZSP/SZSP/ZSP to ważne wydarzenie dla naszych „odchodzących” pokoleń i oby stało się inspiracją dla dziś zatomizowanych, uczelnianych ZSP do rozpoczęcia procesu jednoczenia w jedną ogólnopolską organizację (jak w 1950-tym) – bo razem można dokonywać niemożliwego! Razem sięga się chmur i wyżej!