W sobotę 23 listopada 2024 roku w stołecznych „Hybrydach” odbył się Kongres Programowy Stowarzyszenia Ordynacka. Zebrani członkowie Stowarzyszenia podjęli 3 uchwały, nad którymi pracował zespół programowy. Jego kształt był efektem aktywności zgłoszonych przez Przewodniczących „środowisk”. Przewodził mu Jurek Woźniak (Katowice) i Andrzej Orecki (Kraków). W zespole pracowali również Marek Podgajniak (Lublin), Lech Borowski (Toruń), Mikołaj Świderski (Wrocław), Edward Gwóźdź (Gdańsk) i Jerzy Gapiński (Bydgoszcz), a w trakcie Kongresu uaktywnili się Dorota Szaban (Zielona Góra) i Wojciech Kurdziel (obecnie Kielce).
Przygotowane 3 uchwały, Kongres przyjął jednogłośnie
Pierwsza z nich to Apel do polskich polityków, posłów, senatorów i ich środowisk politycznych o zakopanie podziałów niszczących polskie społeczeństwo. Przywołuje on przeszłość w imię lepszej przyszłości, zawierając apel o rozwiązanie IPN-u i powołanie w to miejsce naukowego instytutu historycznego „Prawda i Pojednanie”. Zawiera również apel o święto pojednania w dniu 4 czerwca jako symbolu polskiej drogi do wolności, która wiodła przez Porozumienia Sierpniowe i Okrągły Stół – historyczne, polskie fenomeny.
Apel do pobrania w wersji PDF
Druga uchwała to „5 dla studentów”. Środowisko Ordynackiej wywodzące się z działalności ZSP/SZSP/ZSP ubolewa nad obecnym stanem prawnym konstytuującym obecny kształt uczelni wyższej. Nie ma w niej miejsca dla ogólnopolskiej organizacji studenckiej, która miałaby siłę oraz była rzetelnym partnerem negocjując z rządem sprawy studentów i młodej inteligencji. Pozostałe 4 z postulatów wynikają, co oczywiste, z pierwszego. Dotyczą one mieszkania dla studentów, jego wyżywienia na studiach, jego zdrowia oraz stypendialnego zaopatrzenia.
Uchwała nr 2 do pobrania w wersji PDF
Trzecia uchwała skierowana jest do wewnątrz Stowarzyszenia. Przypomina o 75-leciu Zrzeszenia Studentów Polskich i sposobie jego uczczenia. Koncentruje się wokół podjęcia wysiłków dla upamiętnienia ZSP/SZSP/ZSP. Zaznacza również potrzebę upamiętnienia dziejów ruchu studenckiego poprzez utworzenie zbiorów muzealnych i działań towarzyszących takiemu zinstytucjonalizowaniu – badawczych, wydawniczych, dokumentalnych.
Uchwała nr 3 do pobranie w wersji PDF
Stowarzyszenie Ordynacka wciąż, by nie rzec do końca, nie rozstrzyga dylematu „polityka czy ława piwna”. Z tego wszystkiego wyszło trzecie wyjście – klub dyskusyjny, ale jednak pozytywny, obywatelski i państwotwórczy. Po raz kolejny udowodniła to właśnie ta dyskusyjna część spotkania Ordynackiej, na której nie zabrakło posiadacza „legitymacji nr 1” Stowarzyszenia Ordynacka – Pana Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Nasz Olek z wielką swadą dzielił się swoimi przemyśleniami na temat polityki międzynarodowej i spraw polskich, kondycji lewicy i polityki krajowej. W trzeciej części spotkania tematy te omawiano w podgrupach udanego (jak zwykle) spotkania towarzyskiego.